Project manager

Typ pracovního poměru: HPP    Místo práce: Středoč. k.   Obor: obchod/nákup/marketing    Nástup: leden/únor 2016    Plat: dohodou

Náplň práce

Best Expo, s.r.o.. – a Czech-Dutch full service stand building company based in Milovice nad Labem is looking for the right person to join our team to work as a Project Manager. This is a great opportunity for an organized, competent and enthusiastic person to work with clients from all over the world.

You will be responsible for:
- Turn-key project management of exhibition stands
- Planning: control and compliance of terms and deadlines
- Prepare production drawings for the carpentry
- Communication with production, graphic studio, designers
- Communication with customers and suppliers
- Orders and drawings for the services from the exhibition, logistics, materials for individual projects
- Supervision during realization of the projects abroad
- Administrative tasks

PožadujemeIdeal experience and characteristics:
- Fluent Czech and English, both written and spoken (German is an advantage)
- Computer skills (Windows & MS Office and experience with Autocad or ability to learn quickly)
- Communication and organizational skills
- Ability to think few steps ahead
- Technical feeling or experience and orientation in technical drawings
- Multi-tasking skills, stress resistance and ability to efficiently organize workload
- Active approach and reliability
- Time flexibility (no nine-to-five mentality)
- Driving license and willingness to travel

To apply send your CV, photo and motivation letter in Czech and English language to: tereza.hajkova@bestexpo.eu, tel.: +420 606 083 294

VzděláníVŠ/SŠ

Jazykové znalosti- aktivně: angličtina,
- pasivně:
- jiné: německý jazyk aktivně výhodou

Řidičský průkazB

Nabízíme

Počet zobrazení nabídky práce: 1263             Inzerát Project manager vložen: 2015-11-10

Pracovní místo Project manager nabízí

Best Expo s.r.o.

    pořádání výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí

IČO: 27424847

Adresa:
   Kosmická 746/19
   Praha 4
   14900

Kontakní osoba:   Tereza Hájková

Tel.: +420 606 083 294
Fax.:
Email: tereza.hajkova@bestexpo.eu
Internet: www.bestexpo.eu