Project Coordinator, Conference Department

Typ pracovního poměru: HPP    Místo práce: Praha   Obor: management    Nástup: ASAP    Plat: dohodou

Náplň práce

Profil společnosti:
Zprostředkováváme personální inzerci pro klienta, kterým je Codan Consulting s.r.o. Codan Consulting is a Professional Congress Organiser (PCO), Association Development (AD) and Destination Management Company.
Náplň práce:
Your main tasks will include:
• Planning and execution of scientific conferences
• Coordination of all aspects of the event according to project timeline and plan of action; regular communication with the conference chair and the organizing committee
• Destination research and evaluation
• Negotiation and contracting of suppliers
• Exhibition planning and sales
• Coordinate delegate marketing campaign
• Programme and speakers coordination
• Coordination of publications and marketing materials production; social media content schedule
• Conference budget and financial reports

PožadujemeRequirements:
• MS Office skills, fluent English (spoken & written), second foreign language is an advantage
• Good organisational skills, flexibility, creativity, ability to solve problems in an efficient way, good communication skills, positive can-do mind set, independent decision making combined with team work, strategic planning and analytic thinking
• Experience in the field of conference organisation
• Higher education without specific background

Vzdělání

Jazykové znalosti- aktivně: angličtina,
- pasivně:
- jiné:

Řidičský průkaz

NabízímeWhat you can expect:
• Work in a developing company with a flat organisational structure
• Challenging but also rewarding work environment
• Transparent decision making process
• Continuous learning and development opportunities
• Bonus system based on overall results and individual evaluation
• A variety of working tasks and involvement in the decision making process

Místo práce: Prague 1

Termín nástupu: ASAP

V případě, že Vás tato nabízená pozice zaujala, zašlete nám Váš podrobný strukturovaný životopis s motivačním dopisem a názvem pozice, o kterou se ucházíte!
Pro odpověď na tuto pozici, prosím, používejte pouze e-mailovou adresu: egrundova@jobsystem.cz

Platnost inzerátu končí 12. 2. 2017. Po tomto datu, prosím, neodpovídejte.

Počet zobrazení nabídky práce: 96             Inzerát Project Coordinator, Conference Department vložen: 2017-01-20

Pracovní místo Project Coordinator, Conference Department nabízí

JOBSYSTEM s.r.o.

    JOBSYSTEM s.r.o. poskytuje a zprostředkovává personální inzerci na internetu

IČO: 28412508

Adresa:
   Sokolovská 106/42
   Praha 8
   180 00

Kontakní osoba:   Eva Grundová

Tel.: 224 819 391
Fax.: 224 819 391
Email: egrundova@jobsystem.cz
Internet: www.jobsystem.cz