Backend JAVA Developer

Typ pracovního poměru: HPP    Místo práce: Praha   Obor: IT/telekomunikace    Nástup: 1.10.2017    Plat: dohodou

Náplň práce

Creating backend for backoffice task based UI of a retail bank. Creating workflows in Activiti, programming process steps and providing REST API for UI written in ReactJS
Creation and maintenance of unit, integration and functional tests. Creating REST API and API transformation logic as bridge between front end and backend systems.
Used frameworks Arquillian, Wilfdfly, JEE, Cucumber, CDI ReactJS, OAUTH2 protocol. Other used tools Gerrit, JIRA, InteliJ IDEA, Jboss, NginX, Kong, Jenkins

PožadujemeRestEasy framework, PATCH, JPA / MyBatis, Spring MVC
Unit and integration testing.
Activiti engine knowledge. ReactJS or similar framework knowledge. Basic JEE know how
Understanding of written English - analysis and test scenarios
Ability to comment code in English

VzděláníVŠ/SŠ

Jazykové znalosti- aktivně: angličtina,
- pasivně:
- jiné:

Řidičský průkaz

Nabízíme

Počet zobrazení nabídky práce: 49             Inzerát Backend JAVA Developer vložen: 2017-11-13

Pracovní místo Backend JAVA Developer nabízí

Crux Consulting s.r.o.

    vyhledávání a výběr specialistů v oblasti informačních technologií a výpočetní techniky, odborníků v dalších profesních oblastech na pozice středního a top managementu.

IČO: 28651936

Adresa:
   Poděbradova 3055/61a
   Ostrava
   70200

Kontakní osoba:   Lenka Michalská

Tel.: 776 348 944
Fax.:
Email: kariera@cruxconsult.cz
Internet: http://www.cruxit.com/cz/