Poměr na dobu určitou a pracovnice na mateřské

Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)
Rodičovská dovolená

Otázka pro právní poradnu:

Dobrý den, můžete mi prosím poradit?
Můj dotaz je následující. Od podzimu 2001 jsem zaměstnaná v jedné instituci. Od nástupu až do dubna tohoto roku jsem měla pracovní smlouvu (částečný úvazek) na dobu určitou, po dobu mateřské dovolené nepřítomné kolegyně. Té sice v polovině dubna mateřská vypršela, ale požádala si ještě o neplacenou dovolenou, prozatím do konce srpna. Se mnou zaměstnavatel podepsal novou smlouvu na dobu určitou, s trváním po dobu neplacené dovolené oné kolegyně. Měla bych zájem o změnu pracovní smlouvy na smlouvu na dobu neurčitou a ráda bych věděla, jestli by mi na něco takového nevznikl nárok, pokud bych o to zaměstnavatele před uplynutím neplacené dovolené kolegyně požádala (viz odst. 4 § 30 novely zákoníku práce z r. 2004). Podotýkám, že v minulém roce vyhrála nepřítomná kolegyně ve výběrovém řízení na vedoucí místo s odlišnou pracovní náplní a na něj bude také po ukončení své dovolené nastupovat. Mám šanci získat novou netermínovanou smlouvu?

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

To že zaměstnavatel nahrazuje pracovní místo po zaměstnankyni pracovním poměrem sjednaným na dobu určitou je zcela v souladu se zákonem a k přesně takovýmto případům jsou pracovní poměry na dobu určitou určeny. I Vy jste věděla když jste na místo nastupovala, že se jedná o „záskok“. S Vaším zaměstnavatelem tedy můžete vyjednávat, ale né na něj tlačit a to ani v případě, že se kolegyně bude vracet na jiné místo kam vyhrála konkurz. Na druhou stranu fakt, že se kolegyně nebude vracet na původní místo, ale přejde na jinou pozici by Vám měl značně usnadnit vyjednávání se zaměstnavatelem. Přeci proč by vyhledával jiného pracovníka, když má Vás – zaškolenou zaměstnankyni – a důvod pro dobu určitou už pominul.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Poměr na dobu určitou a pracovnice na mateřské byl zveřejněn dne 2005-02-12 a počet zobrazení je: 10113



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)

Další články z právní kategorie

Mateřská dovolená a nevyčerpaná dovolená
Dobrovolné proplacení dovolené po ukončení mateřské dovolené
Zaplacená dovolená a změna zaměstnavatele
Dovolená po mateřské dovolené
Dovolená při zkráceném pracovním úvazku
Dvě nemocenské a mateřská dovolená
Hlavní pracovní poměr a rodičovský příspěvek
Jak pracovat pro současného zaměstavatele na matešké a rodičovské dovolené
Je nutné uvádět, že jsem na RD ve výběrovém řízení?
Konec mateřské, výpovědní doba, odstupné

Všechny dotazy z rubriky: Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura