Odpracovaný 1 měsíc v kalendářním roce a nárok na dovolenou

Pracovní doba a doba odpočinku, přestávky v práci
Pracovní doba

Otázka pro právní poradnu:

Dne 29. listopadu jsem podal výpověď s ukončením pracovního poměru k datu 31.1.2005. Požádal jsem o dovolenou za měsíc leden 2005 a tato mě byla odmítnuta s tím, že nemám na dovolenou za měsíc ledem 2005 nárok, protože jsem neodpracoval 22 dní v kalendářním roce. Podle mého názoru, bych na dovolenou měl mít nárok, neboť zákoník nestanovuje, že bych musel 22 dní v kalendářním roce odpracovat u jednoho zaměstnavatele. Tento zaměstnavatel nemůže vědět, zda odpracuji ještě alespoň 1 den v kalendářním roce, tak abych měl 22 odpracovaných dnů a vznikl mi nárok na alespoň 1/12 dovolené. Potom by mě tedy musel tento zaměstnavatel zpětně dovolenou poskytnout, neboť bych podmínku 22 dní v kalendářním roce splnil, ale to už samozřejmě není "dovolená", ale proplacení mzdy, tedy pokud bych byl již zaměstnán u jiného zaměstnavatele.

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Dokud nevznikne nárok na dovolenou za kalendářní rok, což je až po 60 kalendářních dnech v roce, počítá se dovolená na dvanáctiny (za každých 22 odpracovaných pracovních dní = 1/12). Bohužel v měsíci lednu 2005 je pouze 21 pracovních dní (za předpokladu, že pracujete od pondělí do pátku), což skutečně znamená, že Vám nárok na dovolenou za leden u tohoto zaměstnavatele nevznikne. Na to abyste měl současně pracovní poměr do 31. 1. 2005 u tohoto zaměstnavatele a zároveň odpracoval v lednu alespoň 1 pracovní den u jiného zaměstnavatele, muselo by se jednat o souběžný pracovní poměr a ty se pro účely dovolených nesčítají. Je mi líto, ale Váš zaměstnavatel má jednoznačně pravdu a není právní cesta, kterou byste se domohl oné jedné dvanáctiny za leden, protože zákon hovoří jasně, o témže zaměstnavateli. Protože je mi jasné, že Vás naše odpověď nepotěší, doporučuji Vám, abyste bedlivě přečetl § 101 – 104 Zákoníku práce.
Tak jak si to představujete Vy se postupuje v případech, kdy pracovní poměr končí např. 15. ledna a již 16. ledna vzniká nový pracovní poměr. Pak je vhodné žádat, aby na potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtovém listu) zaměstnavatel uvedl, že alikvotní část dovolené za leden (ale může to být jakýkoliv jiný měsíc) nebyla poskytnuta a pak budete „sečtení“ odpracovaných dní podle dvanáctin požadovat u nového zaměstnavatele.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Odpracovaný 1 měsíc v kalendářním roce a nárok na dovolenou byl zveřejněn dne 2005-01-30 a počet zobrazení je: 16017



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Pracovní doba a doba odpočinku, přestávky v práci

Další články z právní kategorie

Brzký odchod z práce po skončení pracovní doby
Dovolená a nepřetržitý provoz
Evidence pracovní doby
Nástup na noční směnu
Návštěva lékaře v pracovní době
Návštěva u lékaře poloviční úvazek
Nedodržení pracovní doby a odchod na přestávku (nezáměrně)
Má svědek na svatbě konané v pátek nárok na prac. volno?
Návštěva lékaře mimo město (místo) pracoviště
Nedodržení pracovní přestávky (nezáměrné)

Všechny dotazy z rubriky: Pracovní doba a doba odpočinku, přestávky v práci



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura