Jmenovaná funkce

Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru
Pracovní poměr

Otázka pro právní poradnu:

Byla jsem jmenována do funkce v roce 2006 podle §§ 27 odst. 4 a 65 ZP. Podle ZP platného od 1.1.2007 byla provedena úprava - jmenovitě byly uvedeny pozice do kterých lze jmenovat (mnou vykonávaná funkce do této kategorie nepatřila). Na základě úpravy ZP měla být podle mne uzavřena pracovní smlouva ( na dobu určitou/neurčitou) - uzavřena nebyla. Úpravou znění statutu organizace s platností od prosince 2008, mohli být uchazeči na mnou vykonávanou pozici jmenováni. Byla jsem odvolána z funkce na základě jmenovávní z roku 2006 je to správně? Není chybou, že nebyla uzavřena pracovní smlouva a pak znovu jmenování? Je odvolání z funkce platné. Děkuji za odpověď.

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Pro začátek si zopakujme, kdo jsou vůbec jmenované funkce (princip je starý v obou zákonících - jak v zákoně 65/1965 Sb., který platil do 31.12.2006, tak v současném zákoníku práce 262/2006 Sb.): Platně jmenován (dle starého ZP) a možnost odvolání či vzdání se funkce (podle nového ZP) může být sjednána pouze u vedoucích zaměstnaců, kteří jsou podřízeni přímo statutárnímu orgánu (např. jednateli, představenstvu apod.) nebo kteří pod sebou mají ještě dalšího vedoucího zaměstnance. Vedoucí zaměstnanec, který není podřízen statutárnímu orgánu a současně jeho podřízení jsou už pouze řadoví zaměstnanci, nemůže být platně jmenován a nemůže být sjednána možnost odvolání a vzdání se funkce. Od roku 2007 také není možné v podnikatelské (mzdové) sféře založit jmenováním pracovní poměr, ten se musí vždy založit pracovní smlouvou a na jmenování provedená před platností zákona č. 262/2006 Sb. se od 1. 1. 2007 pohlíží jako na pracovní poměry založené pracovní smlouvou. Pokud k takovýmto pracovním poměrům původně založeným jmenování zaměstnavatel neučinil písemný dodatek, kde by byla výslovně znovu sjednána možnost odvolání či vzdání se funkce, pak po 1.1.2007 zaměstnance odvolat nelze. Protože s vámi zaměstnavatel v roce 2007 ani dále neudělal dodatek k pracovní smlouvě o možnosti odvolání, vzdání se funkce, je následné odvolání neplatné.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Jmenovaná funkce byl zveřejněn dne 2009-01-20 a počet zobrazení je: 5324Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru

Další články z právní kategorie

Konkurenční doložka a brigáda ?
Čerpání dovolené ve výpovědi
Doba určitá vymezení
Doba určitá a přechod na dobu neurčitou
Příplatek ke mzdě paušální částka
Dohoda o zvýšení kvalifikace
Dopad násilného odchodu ze zamestnani
Dovolená ve zkušební době
Dva pracovní poměry - dovolená a nový zaměstnavatel
Odchod ze zaměstnání po dvou dnech

Všechny dotazy z rubriky: Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměruPrávní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura