Manko a výpověď

Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru
Pracovní poměr

Otázka pro právní poradnu:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Dostala jsem výpověď k 24.1. 2007 a poté zaplatila zjištěné manko na prodejně, protože jsem měla hmotnou odpovědnost. Klíč od prodejny měl též zaměstnavatel a brigádnice.již po zaplacení našel majitel peněžní deník, kde bylo zjištěno vysoké manko na kase, které chce po mě uhradit. Má na to ještě právo? Do kdy se hradí manko (myslím, že to bývalo do jednoho měsíce).A z čeho bych měla manko hradit když jsem nyní bez práce? Navíéc majitel mě vedl na poloviční úvazek a zbytek mi doplácel na ruku. Do jaké výše budu hradit toto zjištěné manko?Navíc mi nedal ani výplatu za prosinec.

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Na vašem místě bych o nějakém dalším doplácení manka vůbec neuvažovala. Pokud je váš bývalý zaměstnavatel přesvědčen, že za manko ručíte, může se domáhat náhrady soudní cestou, ale z toho co píšete předpokládám, že neuspěje. Pokud totiž klíče od prodejny měl také on a brigádníci (sic!) a dohoda o hmotné odpovědnosti nebyla sjednána i s nimi, pak je vaše dohoda o hmotné odpovědnosti neplatná, protože vám zaměstnavatel nevytvořil podmínky, za nichž by ji mohl spravedlivě vyžadovat. Z tohoto titulu jste neměla platit ani předchozí škodu. Navíc pokud vám zaměstnavatel zadržuje poslední mzdu (zřejmě si z ní hodlá pokrýt část manka), pak máte naopak vy právo ji vyžadovat. V tomto případě bych se obrátila na úřad práce, popř. na soud.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Manko a výpověď byl zveřejněn dne 2008-03-17 a počet zobrazení je: 9268Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru

Další články z právní kategorie

Konkurenční doložka a brigáda ?
Čerpání dovolené ve výpovědi
Doba určitá vymezení
Doba určitá a přechod na dobu neurčitou
Příplatek ke mzdě paušální částka
Dohoda o zvýšení kvalifikace
Dopad násilného odchodu ze zamestnani
Dovolená ve zkušební době
Dva pracovní poměry - dovolená a nový zaměstnavatel
Odchod ze zaměstnání po dvou dnech

Všechny dotazy z rubriky: Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměruPrávní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura