Matka samoživitelka s dítětem 10 let

Pracovní podmínky, školení a rozvoj zaměstnanců, BZOP, pracovní neschopnost
Pracovní podmínky

Otázka pro právní poradnu:

Pracuji u firmy již 5 let jako recepční, samoživitelka jsem 4 roky a 10 let mám diabet 1.typu na insulinu.Firma provedla na mne nátlak,abych podepsala dohodu o ukončení pr.poměru par.43, tu jsem odmítla, psychicky mě to složilo a byla jsem na neschopence 10 dnů.Nastoupila jsem včera do práce a ihned mě poslali na mimořádnou zdravotní prohlídku, kam jsem měla odnést moč a zdravotní dokumentaci,moč jsem odmítla a na dokumentaci mi dal doktor požadavak na výpis z karty.Zajímá mne jestli se to dá považovat za diskriminaci, jestli závodní doktor může žádat výpis z mé dokumentace a co si ještě na mne mohou vymyslet.Dále mám ještě 25 dnů dovolené,potřebuji odvést dítě na operaci a dovolenou mi na to zamítli.Mám v tomto případě nárok na placené volno?

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Zaměstnavatel je povinen zjišťovat zdravotní způsobilost svých zaměstnanců. K tomuto účelu uzavírá smlouvy s lékaři závodní preventivní péče. Zaměstnavatel nemá právo po Vás požadovat zdravotní data, ale závodní lékař ano a výpis ze zdravotní dokumentace se používá zcela běžně, protože málokdy bývá závodní lékař také ošetřujícím lékařem. Z tohoto ohledu se domnívám, že se Váš zaměstnavatele nedopustil žádného prohřešku. Verdikt lékaře má znít schopen práce či neschopen, resp. schopen s výhradami a konkrétní stanovení zdravotních omezení. Na doprovod dítěte do lékařského zařízení máte nárok na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však 1 den. Jedná se o pracovní volno s náhradou mzdy (viz nařízení vlády č. 108/1994 Sb., příloha, bod 3, písm. a).

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Matka samoživitelka s dítětem 10 let byl zveřejněn dne 2005-10-20 a počet zobrazení je: 8867Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Pracovní podmínky, školení a rozvoj zaměstnanců, BZOP, pracovní neschopnost

Další články z právní kategorie

Důvod pracovní neschopnosti - má zaměstnavatel právo zjištovat?
Placení za školení při výpovědi ve zkušební době?
Nedodržování léčebného režimu v době pracovní neschopnosti
Nemoc, zaměstnavatel nutí do práce
Nemoc - zaměstnavatel nutí jít do zaměstnání
Nemoc více než 100 dní
Dlouhodobá pracovní neschopnost a výplata nemocenské
Dohoda o zvýšení kvalifikace, výpověd vrácena zpět.
Neproplácené přesčasy
Nemoc v dobe vypovedni lhuty

Všechny dotazy z rubriky: Pracovní podmínky, školení a rozvoj zaměstnanců, BZOP, pracovní neschopnostPrávní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura