Mzdový výměr podepsaný se zpětnou platností

Mzda, plat, důchod
Mzda, plat, důchod

Otázka pro právní poradnu:

21.12.2004 - poslední pracovní den roku 2004 ve firmě mi nabídnuli prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou a já ještě ji podepsal - viz příloha. V pondělí 3.1.2005 ale přišel zaměstnavatel s docela podivným dodatkem ke smlouvě - mzdovým výměrem, který rovněž přikládám, kde sice zvedl minimální mzdu, ale o to ponížil osobní ohodnocení, takže výsledná suma je ve výsledku stejná. To ovšem není to, co mě na tomto mzdovém výměru zarazilo, ale spíš to, že je nám předkládán ZPĚTNĚ od 1.12.2004 a my to máme podepsat s tímto datem 4.1.2005. A hlavě věta Na žádnou ze složek osobního ohodnocení+provize není právní nárok a závisí pouze na rozhodnutí manažera. Přiznávám, že tato formulace mě ohromila - dá se to snad vyložit i tak, že v případě, když se manažer před výplatou špatně vyspí a rozhodne se, že nedostanu nic, tak opravdu asi nic nedostanu - podepsáním tohoto dodatku bych dal najevo.

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

1/ U mzdového výměru, který jste podepsal zpětně (doufám, že na něm je lednové datum!), můžete požadovat jeho zrušení, protože zaměstnavatel nemůže mzdu určovat zpětně za období, které jste už odpracoval.
2/ Věta, která se Vám nelíbí, je bohužel v pořádku. Zaměstnavatel může rozhodnout o pravidlech za jakých poskytuje či neposkytuje pohyblivé složky/osobní ohodnocení a případné odměny. Jedním z těchto hledisek nemusí být jen pracovní výkon a kázeň zaměstnance, ale mohou to být i např. ekonomické možnosti firmy v danou chvíli. Ze zákona Vám pak zaměstnavatel ručí pouze základní mzdou (nejméně ve výši tarifního stupně, který by Vám podle zákona náležel) + příplatky (za práci v noci, ve zdraví ztíženém prostředí, přesčas, ve svátek…). Regulérní z Vaší strany je, abyste žádal doplnění, že Vás zaměstnavatel bude písemně informovat (s odůvodněním) v případě, že Vám nevyplatí některou ze složek mzdy.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Mzdový výměr podepsaný se zpětnou platností byl zveřejněn dne 2005-01-30 a počet zobrazení je: 12512Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Mzda, plat, důchod

Další články z právní kategorie

Příplatky práce v noci a o víkendech
Odebraná dovolená za prostoje v práci
Kolektivní smlouva a výše zaručené mzdy
Mám nárok na příplatek?
Minimální mzda a dovolená
Příplatek za odpolední směnu
Příplatky součástí minimální mzdy, fond pracovní doby.
Překážka v práci na straně zaměstnavatele
Opožděná výplata mzdy
Přechod z pracovního poměru do plné invalidity (invalidního důchodu)

Všechny dotazy z rubriky: Mzda, plat, důchodPrávní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura