Školení nezbytná pro výkon práce - je možné požadovat úhradu po zaměstnanci

Pracovní podmínky, školení a rozvoj zaměstnanců, BZOP, pracovní neschopnost
Pracovní podmínky

Otázka pro právní poradnu:

Jsem zaměstnán na pozici programátor-analytik, ale mým předmětem práce je oprava a servis PC, hot-line ostatním zaměstnancům apod.
Ve firmě jsem teprve 2 roky a dá se říct, že získávám praxi (zaměstnavatel tvrdí, že na tuto pozici potřebuji 3 roky praxe).
V poslední době můj zaměstnavatel přišel s tím, že pokud částka vydaná na mé školení souhrnně přesáhne 20 000,-- za rok budu muset s ním podepsat smlouvu, že do 5 let neukončím pracovní poměr a pakliže ano budu muset hradit část nákladů spojených se školením. Většinou tyto školení, jsou nutná pro výkon mé práce.
Samozřejmě já tuto dohodu podepsat nechci, jelikož mzda za práci, kterou vykonávám je neodpovídající.

Má na to právo a jak bych se tomu mohl bránit?

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Požadavek Vašeho zaměstnavatele je neoprávněný. Jediný způsob jak si zaměstnanec zavázat k setrvání ve firmě vzhledem k poskytnutému vzdělání jsou dohoda o zvýšení kvalifikace nebo o prohloubení kvalifikace (§ 143 ZP). O prohloubení se může jednat, pokud náklady na Vaše vzdělání souhrnně dosáhnou částky alespoň 100.000 Kč (Je to Váš případ? Bude Vás školit 5 let po 20.000 Kč/ročně?). O zvýšení kvalifikace se jedná zejména u studia škol, ale našly by se i druhy kurzů a školení, které lze považovat za zvyšování kvalifikace (záleží na povaze Vaší současné kvalifikace a kvalifikace získané školením).

Ve Vašem případě je také důležité, že pokud Vás zaměstnavatel přijal na místo, pro které nemáte kvalifikaci, zákonitě musel počítat s tím, že jí u něj získat a co víc, Zákoník práce říká, že je povinen Vám ji zajistit (viz § 142 ZP)

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Školení nezbytná pro výkon práce - je možné požadovat úhradu po zaměstnanci byl zveřejněn dne 2005-05-29 a počet zobrazení je: 7672



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Pracovní podmínky, školení a rozvoj zaměstnanců, BZOP, pracovní neschopnost

Další články z právní kategorie

Důvod pracovní neschopnosti - má zaměstnavatel právo zjištovat?
Placení za školení při výpovědi ve zkušební době?
Nedodržování léčebného režimu v době pracovní neschopnosti
Nemoc, zaměstnavatel nutí do práce
Nemoc - zaměstnavatel nutí jít do zaměstnání
Nemoc více než 100 dní
Dlouhodobá pracovní neschopnost a výplata nemocenské
Dohoda o zvýšení kvalifikace, výpověd vrácena zpět.
Neproplácené přesčasy
Nemoc v dobe vypovedni lhuty

Všechny dotazy z rubriky: Pracovní podmínky, školení a rozvoj zaměstnanců, BZOP, pracovní neschopnost



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura