Odchod otce na rodičovskou dovolenou - náhrada mzdy

Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)
Rodičovská dovolená

Otázka pro právní poradnu:

Manľelka pracuje v zahraničí v European Commission - Brussels, já pracuji ve státní správě v ČR a kdyľ bych chtěl jít na rodičovskou dovolenou po narození dítěte musí mi zaměstnavatel vľdy tuto dovolenou poskytnout? Mohu tuto dovolenou trávit s manľelkou v zahraničí? Jak se tato dovolená započítává do výkonu práce? Je za tuto dovolenou nějaká náhrada? Na jakou maximální dobu mohu tuto dovolenou čerpat. Musí mi zaměstnavatel drľet mé současné pracovní zařazení a umoľnit mi návrat do stávající funkce? Kdyľ se dítě narodí a bude ľít v zahraničí s matkou jak dítě správně pojistit a zřídit potřebné dokumenty (občanství ČR).

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Zaměstnavatel je povinen (Vám jako otci dítěte) na Vaši žádost poskytnout rodičovskou dovolenou (viz § 158, ZP) od narození dítěte dále, nejdéle však do tří let věku dítěte. Doba rodičovské dovolené se posuzuje jako výkon práce (tzv. náhradní doba pro účely důchodového pojištění). Domnívám se, že pro to, kde budete dovolenou s dítěte trávit neexistuje omezení. Za dobu rodičovské dovolené náhrada od zaměstnavatele nenáleží, pouze rodičovský příspěvek vyplácený odd. sociálních dávek v místě bydliště. Po dobu rodičovské dovolené Vám zaěměstnavatel nedrží původní místo, ale místo, které odpovídá Vaší praxi a kvalifikaci. Pokud pro Vás po Vašem návratu z RD zaměstnavatel žádné takové vhodné místo nemá, stanete se nadbytečným a obdržíte výpověď s 2-měsíčním odstupným. Ohledně pojištění dítěte a získání občanství se obraťte o radu na zdravotní pojišťovnu, kde je pojištěna matka dítěte a na městský (místní) úřad, resp. matriku. Jistě Vám ochotně poradí.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Odchod otce na rodičovskou dovolenou - náhrada mzdy byl zveřejněn dne 2006-03-25 a počet zobrazení je: 7722



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)

Další články z právní kategorie

Mateřská dovolená a nevyčerpaná dovolená
Dobrovolné proplacení dovolené po ukončení mateřské dovolené
Zaplacená dovolená a změna zaměstnavatele
Dovolená po mateřské dovolené
Dovolená při zkráceném pracovním úvazku
Dvě nemocenské a mateřská dovolená
Hlavní pracovní poměr a rodičovský příspěvek
Jak pracovat pro současného zaměstavatele na matešké a rodičovské dovolené
Je nutné uvádět, že jsem na RD ve výběrovém řízení?
Konec mateřské, výpovědní doba, odstupné

Všechny dotazy z rubriky: Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura