Organizační změna nebo rekvalifikace

Pracovní podmínky, školení a rozvoj zaměstnanců, BZOP, pracovní neschopnost
Pracovní podmínky

Otázka pro právní poradnu:

Zaměstnavatel mi předal dokument ve kterém mi sděluje že v souladu s procesem reklasifikace byla má současná pozice předefinována a dále rozdělena do tří úrovní. Já jsem byl zařazen do druhé z nich. Příslušné úrovně odpovídají kompetencím jednotlivých pracovníků. Bohužel toto rozdělení neproběhlo podle hodnocení vzhledem k mým výsledkům a zodpovědnostem, které odpovídají třetí úrovni.Zaměstnavatel mě neinformoval o žádném procesu reklasifikace před tímto rozdělením. Může zaměstnavatel předefinovat pozici bez souhlasu zaměstnance (bez podpisu druhé strany) ? Je tento dokument dodatkem pracovní smlouvy ? V případě že mi takto zaměstnavatel změní pozici (jméno pozice) bez mého souhlasu (podpisu druhé strany). Je pracovní smlouva s původní pozicí platná ?

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Přiznám se, že nerozumím zcela pojmu „reklasifikace“. Ale pokud píšete, že na základě toho došlo ke změně kompetencí, může se jednat o organizační změnu (ale také nemusí). Pokud např. budete mít 3 kolegy referenty zařazené na stejné pozici a nadřízený jim podle stupně kvalifikace a zkušeností rozdělí pravomoci a pak např. podle toho upravuje pohyblivé složky mzdy či odměny, o organizační změnu a změnu pracovních smluv se nejedná. Pokud ale na základě „deklasifikace“ dojde k výrazné změně Vaší pracovní náplně (a to ať ke snížení či zvýšení náročnosti, kompetencí atd.) jedná se o změnu pracovní smlouvy a zaměstnavatel je povinen ji s Vámi projednat. V případě, že změnu pracovní smlouvy odmítnete, můžete se stát pro zaměstnavatele nadbytečným a ukončit pracovní poměr s 3-měsíční výpovědní lhůtou a 2-měsíčním odstupným.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Organizační změna nebo rekvalifikace byl zveřejněn dne 2004-12-13 a počet zobrazení je: 7006Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Pracovní podmínky, školení a rozvoj zaměstnanců, BZOP, pracovní neschopnost

Další články z právní kategorie

Důvod pracovní neschopnosti - má zaměstnavatel právo zjištovat?
Placení za školení při výpovědi ve zkušební době?
Nedodržování léčebného režimu v době pracovní neschopnosti
Nemoc, zaměstnavatel nutí do práce
Nemoc - zaměstnavatel nutí jít do zaměstnání
Nemoc více než 100 dní
Dlouhodobá pracovní neschopnost a výplata nemocenské
Dohoda o zvýšení kvalifikace, výpověd vrácena zpět.
Neproplácené přesčasy
Nemoc v dobe vypovedni lhuty

Všechny dotazy z rubriky: Pracovní podmínky, školení a rozvoj zaměstnanců, BZOP, pracovní neschopnostPrávní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura