Propuštění manžela z práce, je-li manželka na mateřské dovolené

Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru
Pracovní poměr

Otázka pro právní poradnu:

Manželka je na MD, může mně zaměstnavatel propustit z práce pro nadbytečnost při snižování stavu?

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Zaměstnavatel Vám může podat výpověď, když je Vaše paní na mateřské či rodičovské dovolené. Zákaz výpovědi (viz § 53 - 54 ZP) se vztahuje na ní, nikoliv na Vás. Pouze v případě, že byste Vy byl na rodičovské dovolené, nemohl byste dostat výpověď pro nadbytečnost. Ovšem pokud by se firma stěhovala či zanikala (to platí i pro část firmy, např. pobočku, oddělení...), pak se nevztahuje zákaz výpovědi na žádnou skupinu zaměstnanců.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Propuštění manžela z práce, je-li manželka na mateřské dovolené byl zveřejněn dne 2009-05-13 a počet zobrazení je: 5350



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru

Další články z právní kategorie

Konkurenční doložka a brigáda ?
Čerpání dovolené ve výpovědi
Doba určitá vymezení
Doba určitá a přechod na dobu neurčitou
Příplatek ke mzdě paušální částka
Dohoda o zvýšení kvalifikace
Dopad násilného odchodu ze zamestnani
Dovolená ve zkušební době
Dva pracovní poměry - dovolená a nový zaměstnavatel
Odchod ze zaměstnání po dvou dnech

Všechny dotazy z rubriky: Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura