Rozvržení pracovní doby - promenlivá pracovní činnost

Pracovní doba a doba odpočinku, přestávky v práci
Pracovní doba

Otázka pro právní poradnu:

Pracuji jako řidič cisterny na svozu mléka. Jedná se cca o 12 hodin výkonu práce. Nikdy nevím s předstihem dopředu, kdy a v kolik hodin pojedu, nebo kdy budu mít volno. Dozvím se to vždy telefonicky mezi 16,00 až 20,00 hod. a to pouze na jeden den dopředu. V případě, že se dozvím, že budu mít volno, opět nevím, zda jeden den, dva dny, nebo více. Opět se to dozvím v den volna odpoledne na druhý den. Pokud chceme po zaměstnavateli rozpis alespoň na týden dopředu, ten nám tvrdí, že musíme být vždy připraveni jako na vojně. Když se dohodnu na čerpání dovolené o délce jednoho týdne, již čtvrtý den se opět musím hlásit a pak se dozvím, že ještě pátý den jsem doma, ale většinou již šestý a sedmý kalendářní den jsem opět povolán do práce.Držíme tedy vlastně každý den pohotovost? A náleží nám tedy pohotovostní příplatek za ostatní než odpracované hodiny v tom kterém měsíci? Lze žádat zaměstnavatele o pohotovostní příplatek i zpětně, t.j např. za celý kalendářní rok?

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Jednak je důležité říci, že pokud jste se zaměstnavatelem výslovně nedohodli na tom, že vám bude sdělovat rozvrh práce pouze necelý den předem, pak zaměstnavatel porušuje zákon. Podle § 84 zákoníku práce je totiž povinen sdělit vám rozvrh práce písemně (nikoliv ústně) a to nejméně 2 týdny předem (u konto pracovní doby 1 týden předem), přičemž od písemné formy není možné se odchýlit. Pokud po vás zaměstnavatel požaduje, abyste byli neustále připraveni nastoupit do práce, jedná se rozhodně o výkon pracovní pohotovosti, ale i s tím byste měli vyjádřit souhlas (viz § 95, odst. 1 zákoníku práce). A za pohotovost vám náleží odměna ve výši nejméně 10% průměrného výdělku (viz § 140 zákoníku práce). Nevyplacené části mzdy můžete vyžadovat 3 roky zpětně (promlčecí doba se odvolává na občanský zákoník), ale také byste mohl okamžitě zrušit pracovní poměr dle § 56, odst. 1, písm. b) zákoníku práce, protože vám zaměstnavatel dluží mzdu nebo její část více než 15 dní po výplatním termínu a v tom případě byste měl nárok na odstupné ve výší 3-násobku průměrného výdělku podle § 67, odst. 1 zákoníku práce.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Rozvržení pracovní doby - promenlivá pracovní činnost byl zveřejněn dne 2011-09-28 a počet zobrazení je: 9535



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Pracovní doba a doba odpočinku, přestávky v práci

Další články z právní kategorie

Brzký odchod z práce po skončení pracovní doby
Dovolená a nepřetržitý provoz
Evidence pracovní doby
Nástup na noční směnu
Návštěva lékaře v pracovní době
Návštěva u lékaře poloviční úvazek
Nedodržení pracovní doby a odchod na přestávku (nezáměrně)
Má svědek na svatbě konané v pátek nárok na prac. volno?
Návštěva lékaře mimo město (místo) pracoviště
Nedodržení pracovní přestávky (nezáměrné)

Všechny dotazy z rubriky: Pracovní doba a doba odpočinku, přestávky v práci



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura