Snížení mzdy

Mzda, plat, důchod
Mzda, plat, důchod

Otázka pro právní poradnu:

Pracuji v třísměném pracovním provozu za stanovenou hodinovou mzdu osm hodin denně.Na dva měsíce mi byla nařízena pouze ranní směna na osm a půl hodiny.To je ,myslím si,v pořádku.Až po výplatě za měsíc,kdy jsem pracoval na jednu směnu,jsem zjistil,že mi byla hodinová mzda snížena o tři koruny.Může zaměstnavatel snížit takto mzdu a to bez předešlého projednání se zaměstnancem?

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Změnu pracovní doby by s Vámi měl zaměstnavatel projednat. Pokud Vás zařazuje do 1 směnného režimu, měl by to provést změnou pracovní smlouvy, byť jen na dobu 2 měsíců. Pokud pracujete v měsíční mzdě, neměla by se na Vaší mzdě změna pracovní doby projevit (i když můžete přijít např. o příplatky za práci v noci). Pokud pracujete v hodinové sazbě, měl s Vámi zaměstnavatel odsouhlasit, zda budete v jednosměnném režimu pracovat při zachování hodinové sazby nebo za sazbu nižší. Z Vašeho dotazu nejsou jasné podrobnosti, ale domnívám se, že došlo k chybě, kdy Vám s Vámi zaměstnavatel nesepsal změnu pracovní smlouvy. Dále se mohu pouze domnívat, že propad mzdy je způsoben např. oněmi příplatky za práci v noci. Rozhodně žádejte po zaměstnavateli řádné vysvětlení a pokud nebude uspokojivé, obraťte se na Inspektorát práce.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Snížení mzdy byl zveřejněn dne 2005-11-23 a počet zobrazení je: 9799Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Mzda, plat, důchod

Další články z právní kategorie

Příplatky práce v noci a o víkendech
Odebraná dovolená za prostoje v práci
Kolektivní smlouva a výše zaručené mzdy
Mám nárok na příplatek?
Minimální mzda a dovolená
Příplatek za odpolední směnu
Příplatky součástí minimální mzdy, fond pracovní doby.
Překážka v práci na straně zaměstnavatele
Opožděná výplata mzdy
Přechod z pracovního poměru do plné invalidity (invalidního důchodu)

Všechny dotazy z rubriky: Mzda, plat, důchodPrávní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura