Doporučení ukončit pracovní poměr ve školství

Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru
Pracovní poměr

Otázka pro právní poradnu:

Učím tři roky na soukromém gymnáziu. Pro školu jsem sjednávala besedy s umělci, sháněla sponozorské dary, dělala reklamu, secvičovala divadelní představení, zapojovala se do mnoha soutěží a v nich přivážela a získávala diplomy. Letos jsem dokonce měla nadúvazek a rozvrh od rána do odpoledne. Inspekce i vedení školy byli s mými hodinami spokojeni. Pak se našel jeden bohatý synek, který proti mně zorganizoval podpisovou akci, ale vzápětí vše zničil, přišel omluvit. Ale ředitel mě 16.6., kdy už jsou všude úvazky hotové a nikde mě nepřijmou, prosil, abych si sháněla místo jinde, protože se bojí, aby rodiče nezačali rozvazovat smlouvy se školou. Na smlouvách a platbách od rodičů naše škola stojí. Ředitel školy mi řekl, že si mé práce převelice váží, že mi nechce dát výpověď a že mu budu po prázdninách pro školu zajišťovat kulturní akce, ale budu muset na nich začít vydělávat. Nevím jak. (Reklama, objíždění podniků, tisk plakátů...) Co mám dělat? Je mi 48 let, celý život učím. Mohu se nějak bránit?

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Z Vašeho dopisu není patrné, zda máte sjednánu smlouvu na dobu neurčitou nebo na dobu určitou do konce školního roku, jak je to časté v mnoha školských zařízeních. Pokud se u Vás jedná o druhý případ, pak jsou Vaše šance jedině v dohodě s ředitelem či nalezení nového místa. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, je zaměstnavatel povinen Vám přidělovat práci v souladu s pracovní smlouvu a v úvazku jaký je ve smlouvě sjednán. Toho se můžete domáhat i soudní cestou (což asi není to, co byste chtěla absolvovat). V tomto případě můžete po škole požadovat minimálně odstupné + náhradu mzdy ve výpovědní době (3 měsíce) pokud Vám po tu dobu nebudou přidělovat práci. Pokud Vám ředitel školy nabízí jinou výdělečnou činnost, kterou jste dosud dělala navíc, bylo by třeba tento vztah nějak vymezit – např. jinou pracovní smlouvou, dohodou o pracovní činnosti (či provedení práce) nebo spoluprací na živnostenský list s tím, že by Vám škola za realizované akce platila a Vy byste je plně zajišťovala.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Doporučení ukončit pracovní poměr ve školství byl zveřejněn dne 2004-12-13 a počet zobrazení je: 7170Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru

Další články z právní kategorie

Konkurenční doložka a brigáda ?
Čerpání dovolené ve výpovědi
Doba určitá vymezení
Doba určitá a přechod na dobu neurčitou
Příplatek ke mzdě paušální částka
Dohoda o zvýšení kvalifikace
Dopad násilného odchodu ze zamestnani
Dovolená ve zkušební době
Dva pracovní poměry - dovolená a nový zaměstnavatel
Odchod ze zaměstnání po dvou dnech

Všechny dotazy z rubriky: Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměruPrávní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura