Výpověď bez písemného upozornění na odstranění nedostatků

Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru
Pracovní poměr

Otázka pro právní poradnu:

Mám pracovní poměr na dobu neurčitou a mám dotaz zda zaměstnavatel může dát výpověď bez písemného upozornění (důtkou) na nedostatky při výkonu práce.

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Ne, zaměstnavatel nemůže dát zaměstnanci výpověď zaměstnanci bez písemného upozornění na odstranění nedostatků. Jak správně píšete, musel by Vás nejprve opakovaně upozornit na odstranění nedostatků ve Vaší práci (či pracovní kázni) – viz § 46, odst. 1, písm f). Výjimku by tvořilo, pokud byste spáchal takový přestupek, pro který by s Vámi bylo možné ukončit pracovní poměr okamžitě pro hrubé porušení pracovní kázně (viz § 53 ZP).

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Výpověď bez písemného upozornění na odstranění nedostatků byl zveřejněn dne 2005-01-25 a počet zobrazení je: 9502



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru

Další články z právní kategorie

Konkurenční doložka a brigáda ?
Čerpání dovolené ve výpovědi
Doba určitá vymezení
Doba určitá a přechod na dobu neurčitou
Příplatek ke mzdě paušální částka
Dohoda o zvýšení kvalifikace
Dopad násilného odchodu ze zamestnani
Dovolená ve zkušební době
Dva pracovní poměry - dovolená a nový zaměstnavatel
Odchod ze zaměstnání po dvou dnech

Všechny dotazy z rubriky: Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura