Výpověď po 3 letech rodičovské dovolené

Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)
Rodičovská dovolená

Otázka pro právní poradnu:

Posílala jsem e-mailem svému zaměstnavateli žádost o prodloužení nástupu do zaměstnání od 4.roku dítěte. Zaměstnavatel na tuto moji žádost nereagoval a poslal mi výpověď z důvodu nenastoupení do zaměstnání po 3 letech věku dítěte.Ústně mi bylo zaměstnavatelem již před několika měsíci přislíbeno, že nastoupím do zaměstnání později po jejich vyzvání, neboť moje pracovní místo bylo dočasně zrušeno. Jak se mohu proti takovému jednání zaměstnavatele bránit?

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Zaměstnavatel může i nemusí souhlasit s poskytnutím neplaceného volna mezi 3. a 4. rokem věku dítěte. Přesto se domnívám, že se Váš zaměstnavatel dopustil pochybení. Vy jste požádala o neplacené volno. On Vám měl tedy odpovědět, že neplacené volno neschvaluje a vyzývá Vás, abyste ke dni xx.xx. nastoupila zpět do pracovního poměru. Současně by v tomtéž dopise mohl rovno uvést, že pokud tak neučiníte, podává Vám výpověď. Pokud tedy jste ochotná do práce nastoupit (bez ohledu na předchozí ústní dohody), napište zaměstnavateli, že Vám měl oznámit, že neplacené volno neschvaluje a né rovnou podat výpověď a domáhejte se toho, aby Vás nadále zaměstnával. Pokud jste ovšem stejně nechtěla do práce nastoupit, pak je chyba v postupu firmy podružná, protože byste stejně nenastoupila a tudíž stejně dostala výpověď. Na druhou stranu je rozdíl v § podle, kterého by pracovní poměr zanikl. Pokud nenastoupíte do práce Vy, pak poměr zanikne podle § 46, odst. 1., písm. e) - nesplňování předpokladů pro výkon práce (protože základním předpokladem je do práce chodit) a bez odstupného. Pokud byste však Vy prokázala vůli do práce nastoupit a zaměstnavatel by pro Vás práci neměl, jednalo by se o ukončení podle stejného paragrafu, ale písm. c) - nadbytečnost a náleželo by Vám minimálně 2-měsíční odstupné (minimálně píšu proto, že v některých firmách je ve vnitřních předpisech či kolektivní smlouvě sjednáno odstupné i vyšší).

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Výpověď po 3 letech rodičovské dovolené byl zveřejněn dne 2006-03-13 a počet zobrazení je: 19944



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)

Další články z právní kategorie

Mateřská dovolená a nevyčerpaná dovolená
Dobrovolné proplacení dovolené po ukončení mateřské dovolené
Zaplacená dovolená a změna zaměstnavatele
Dovolená po mateřské dovolené
Dovolená při zkráceném pracovním úvazku
Dvě nemocenské a mateřská dovolená
Hlavní pracovní poměr a rodičovský příspěvek
Jak pracovat pro současného zaměstavatele na matešké a rodičovské dovolené
Je nutné uvádět, že jsem na RD ve výběrovém řízení?
Konec mateřské, výpovědní doba, odstupné

Všechny dotazy z rubriky: Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura