Změna náplně práce, ústní souhlas, přerazení na pracovní pozici neodpovídající praxi

Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru
Pracovní poměr

Otázka pro právní poradnu:

Můj zaměstnavatel mne již podruhé během dvou měsíců přeřadil na jinou práci, než jakou mám ve smlouvě. Poprvé mi bylo e-mailem na počátku prosince 2004 oznámeno, že budu do konce prosince vykonávat managerskou funkci jako doposud ovšem s jinou náplní práce. Tu jsem ovšem vykonávala i v lednu, aniž by mi byla změněna smlouva. Nyní jsem byla přeřazena na asistentskou pozici, která nejen že neodpovídá mému pracovnímu zařazení, ale ani vzdělání a praxi. Tento fakt mi byl oznámen ústně jednatelem společnosti s tím, že na můj protest mi bylo oznámeno, že tak firma může učinit na dobu nezbytně nutnou. Přeřazení nesouviselo s tím, že bych pozici managerskou nezvládala, ale dle důvodu vedení s tím, že jsou zvyklí si vzájemně pomáhat. Chtěla bych se tedy zeptat:
Může mi přeřazení oznámit zaměstnavatel ústně?
Jak dlouho během kalendářního roku mohu být bez mého souhlasu přeřazena?
Mohu dát na základě takového přeřazení na nižší pozici výpověď?
Mám šanci při takové výpovědi na kratší výpovědní dobu, než jsou stanovené dva měsíce?

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Začnu odzadu: Zákoník práce zná u výpovědi ze strany zaměstnance pouze 2 měsíční výpovědní doba (§ 51 ZP) nebo okamžitou výpověď (pokud nesplňuje zdravotní předpoklady nebo mu zaměstnavatel dluží mzdu – viz § 54 ZP). Takže ne, pokud dáte výpověď z důvodů, které uvádíte, nemáte nárok na kratší výpovědní dobu. Ale můžete požádat o ukončení pracovního poměru dohodou (viz § 43 ZP) a pak můžete navrhnout jakýkoliv termín, ale musíte se na něm se zaměstnavatelem dohodnout.
Zaměstnavatel Vás může bez Vašeho souhlasu převést na jinou práci pouze z důvodů vymezených v § 37 ZP (jedná se zejména o zdravotní důvody, ztrátu kvalifikačních předpokladů, prostoj, rozhodnutí soudu, k odvrácení živelné katastrofy nebo odstranění jejích následků). Protože ve Vašem případě se asi nejedná o žádný z uvedených důvodů, nemá zaměstnavatel zákonný nárok Vás převádět na jiné práce. Jediná možnost je písemná (nebo i ústní – ale lepší je písemná forma) změna pracovní smlouvy po dohodě s Vámi. Zaměstnavatel zřejmě považuje současné dohody s Vámi jako ústní změnu pracovní smlouvy. Trvejte na písemné formě.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Změna náplně práce, ústní souhlas, přerazení na pracovní pozici neodpovídající praxi byl zveřejněn dne 2005-02-08 a počet zobrazení je: 20310



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru

Další články z právní kategorie

Konkurenční doložka a brigáda ?
Čerpání dovolené ve výpovědi
Doba určitá vymezení
Doba určitá a přechod na dobu neurčitou
Příplatek ke mzdě paušální částka
Dohoda o zvýšení kvalifikace
Dopad násilného odchodu ze zamestnani
Dovolená ve zkušební době
Dva pracovní poměry - dovolená a nový zaměstnavatel
Odchod ze zaměstnání po dvou dnech

Všechny dotazy z rubriky: Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura