Učitel a švarcsystém

Jiné dotazy z oblasti pracově-právní legislativy
Další dotazy

Otázka pro právní poradnu:

Jsem v situaci, kdy jsem pracoval delší dobu na živnostenský list jako učitel pro jazykovou školu, mimo jiných má předmět podnikání výuku v oboru cizích jazyků. Se změnou zákona o zaměstnanosti by jaz. škola preferovala přijímat mé služby na základě DPP, což se mi jeví jako nevýhodné. Kromě této školy pracuji ještě pro další instituce podobného zaměření a jsem zaměstnancem na částečný pracovní úvazek mimo zmiňovanou oblast podnikání. V případě, že můj vztah s jazykovou školou bude nadále pokračovat jako obchodně-právní, bude se škola dopouštět porušení zákona? Do jaké míry jsou obavy školy z protiprávního jednání opodstatněné?

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Domnívám se, že postup ze strany školy je správný. Novela zákona o zaměstnanosti usiluje o to, aby se zamezilo „šizení“ pracovních míst tzv. „švarcsystému“. Nyní podnikatelé prosadili dodatek do zákona, který se ale nevztahuje na tento případ, ale na živnostníky, kteří se v rámci zakázek sdružují (hlavně řemeslníci např. na stavbách). Nevím, v čem je podle Vás dohoda o provedení práce nevýhodná, pravidla pro ni jsou 100 hod./rok u jednoho zaměstnavatele, neplatí se žádné sociální a zdravotní pojištění, ale platí se daň z příjmu fyzických osob. Podobný způsob je dohoda o pracovní činnosti, která je omezena úvazkem do poloviny týdenního fondu pracovní doby u zaměstnavatele a už se z ní odvádí pojistné. Ani jedna z dohod nezakládá nárok na dovolenou a další výhody, pokud se tak smluvní strany nedohodnou. Nicméně proti vašemu současnému způsobu práce na IČO v tom nevidím podstatný rozdíl. Ale to je na Vás!

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Učitel a švarcsystém byl zveřejněn dne 2005-02-14 a počet zobrazení je: 8501Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativy

Další články z právní kategorie

Brigáda dohoda o provedení práce nebo pracovní činnosti ?
Docházková kniha falšování, práce přesčas, v sobotu a neděli
Doprava na nařízenou práci přesčas
Příplatek za práci v nebezpečném prostředí
Dovolená navíc pro studenta kombinovaného studia při HPP
Hlavní pracovní poměr a zároveň práce na živnosteský list
Hlavní pracovní poměr na dohodu o pracovní činnosti?
Informování o obsahu pracovního poměru podle §37
Krácení dovolené na zotavenou za nemoc
Těžká nemoc a chuť dále pracovat

Všechny dotazy z rubriky: Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativyPrávní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura