Kázeňský trest

Náhrada škody, hmotná odpovědnost
Náhrada škody

Otázka pro právní poradnu:

Přitelkyně pracuje jako prodavačka v kantýně a prodala krabičku cigaret za 83,-Kč což je cena, která je evidovaná v systému. Následně bylo zjištěno že cena za krabičku je 82,-Kč a že to někdo špatně zadal do systému. I přesto má být potrestána přítelkyně, jelikož si prý má kontrolovat cenu na kolku a cenu v systému. Což nikdy nedělala a také je tam ve zkušební době a o ničem takovém jí nikdo neřekl. Má tedy zaměstnavatel právo jí kázeňsky potrestat sražkou mzdy.

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Pomiňme fakt, že je legrační uvažovat o srážce ze mzdy ve výši 1 Kč, zvláště pokud zaměstnankyně vybrala na hotovosti o 1 Kč více než mělo být. Srážky ze mzdy smí zaměstnavatel provádět výhradně v případech daných zákonem dle § 146 zákoníku práce (pojištění, daně, exekuce, příspěvky odborům), nejedná-li se tedy o srážku ze mzdy ze zákona, musí zaměstnanec udělit k srážce souhlas (podepsat dohodu o srážkách ze mzdy - viz § 327 Zákoníku práce). Mimo to zaměstnavatel výslovně nesmí ukládat zaměstnancům finanční pokuty a postihy (viz § 13, odst. 2, písm. f) zákoníku práce), může ale zaměstnancům např. snižovat osobní ohodnocení apod. Zde bych se ale opět pozastavila nad výší škody 1 Kč, která měla zaměstnavateli vzniknout. Případný finanční postih, zvláště ve zkušební době a pokud chybný údaj byl zadán do systému někým jiným bych viděla jako v rozporu s dobrými mravy (viz § 13, odst. 5 zákoníku práce). V tomto duchu bych na místě vaší přítelkyně informovala zaměstnavatele.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Kázeňský trest byl zveřejněn dne 2010-11-19 a počet zobrazení je: 8078Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Náhrada škody, hmotná odpovědnost

Další články z právní kategorie

Hmotná odpovědnost za zboží na prodejně s textilem
Hmotná zodpovědnost ve školství
Chybně vystavená faktura a náhrady škody na zaměstnanci
Odcizení peněz z pokladny
Zodpovědnost za špatně provedenou práci
Čerpací stanice -odjezd auta na čerpací stanici bez placení - náhrada škody
Ušlý zisk - náhrada zaměstnancem
Nabourané firemní vozidlo v zahraničí a náhrada škody
Hmotná odpovědnost a směnka
Hmotná odpovědnost a brigáda

Všechny dotazy z rubriky: Náhrada škody, hmotná odpovědnostPrávní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura