Informování o obsahu pracovního poměru podle §37

Jiné dotazy z oblasti pracově-právní legislativy
Další dotazy

Otázka pro právní poradnu:

Je od 1.1.2007 povinen zaměstnavatel informovat o obsahu pracovního poměru i stávající zaměstnance, kteří u něj pracují již několik let?

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Na jejich žádost bezpochyby ano. Ale bylo by legrační vyzývat všechny zaměstnanci, aby si přišli nahlédnout do osobního spisu. Vycházíme z toho, že zaměstnavatel neshromažďuje o zaměstnancích žádné údaje, ke kterým by potřeboval jeho výslovný souhlas nebo dokonce souhlasu Úřadu pro ochranu osobních údajů, ale pouze takové, které potřebuje k bezchybnému zajištění zejména pracovně-mzdových agend.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Informování o obsahu pracovního poměru podle §37 byl zveřejněn dne 2008-01-22 a počet zobrazení je: 6448



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativy

Další články z právní kategorie

Brigáda dohoda o provedení práce nebo pracovní činnosti ?
Docházková kniha falšování, práce přesčas, v sobotu a neděli
Doprava na nařízenou práci přesčas
Příplatek za práci v nebezpečném prostředí
Dovolená navíc pro studenta kombinovaného studia při HPP
Hlavní pracovní poměr a zároveň práce na živnosteský list
Hlavní pracovní poměr na dohodu o pracovní činnosti?
Informování o obsahu pracovního poměru podle §37
Krácení dovolené na zotavenou za nemoc
Těžká nemoc a chuť dále pracovat

Všechny dotazy z rubriky: Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativy



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura