Končící rodičovská dovolená, další těhotenství

Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)
Rodičovská dovolená

Otázka pro právní poradnu:


Jsem na rodičovské dovolené, která mi končí 1.října 2010. (3letá volba).Plánujeme druhé dítě, ale ze zdravotních důvodů vím, že nestihnu do tohoto data porodit. Pokud bych byla v době, kdy mi končí rodičovská, třeba jen v půlce dalšího těhotenství, lze mi vystavit neschopenku, abych si zachovala zaměstnání? První těhotenství jsem měla od začátku rizikové a byla od druhého měsíce doma.
1.) Bylo mi řečeno, že aby mi byla vystavena neschopenka musim nastoupit na nějakou dobu zpět do práce. Ale mému dítěti jsou 2 roky, do školky mi ho nevezmou a jesle u nás nejsou.
2.)Pokud bych nejpozději 1.10.2010 nastoupila na mateřskou ( tj.6 týdnů před porodem ), tak mi zaměstnavatel bude sice po dobu 28 týdnů platit mateřskou, ale pak se se mnou rozloučí a dostanu výpověď.

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Až do 3 let věku dítěte si dobu čerpání rodičovské určujete sama. Máte ale možnost požádat o poskytnutí neplaceného volna až do 4 let věku dítěte z důvodu péče o dítě navazující na rodičovsko dovolenou. K takovému neplacenému volnu je ale pravda nutný souhlas zaměstnavatele. Pokud by vám však zaměstnavatel odsouhlasil neplacené volno a vy jste znovu otěhotněla a nastoupila na mateřskou dovolenou (6 - 8 týdnů před plánovaným termínem porodu) nejpozději v den 4. narozenin dítěte, pak by se vám průměr pro pěněžitou podporu v mateřství (kterou už od roku 2009 nevyplácí přímo zaměstnavatel, ale správa sociálního zabezpečení) počítal z výdělků před mateřskou s prvním dítětem. Navíc nemáte pravdu v tom, že vám zaměstnavatel vyplatí peněžitou podporu v mateřství a pak s vámi ukončí pracovní poměr výpovědí. To by se mohlo stát výhradně v případě, že by se rušil nebo stěhoval zaměstnavatel nebo jeho část (třeba oddělení, kde jste pracovala). Před výpovědí pro nadbytečnost jste v době těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené chráněna (viz § 53, odst. 1., písm. d) + § 54, písm. a) zákoníku práce).

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Končící rodičovská dovolená, další těhotenství byl zveřejněn dne 2010-01-20 a počet zobrazení je: 11209



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)

Další články z právní kategorie

Mateřská dovolená a nevyčerpaná dovolená
Dobrovolné proplacení dovolené po ukončení mateřské dovolené
Zaplacená dovolená a změna zaměstnavatele
Dovolená po mateřské dovolené
Dovolená při zkráceném pracovním úvazku
Dvě nemocenské a mateřská dovolená
Hlavní pracovní poměr a rodičovský příspěvek
Jak pracovat pro současného zaměstavatele na matešké a rodičovské dovolené
Je nutné uvádět, že jsem na RD ve výběrovém řízení?
Konec mateřské, výpovědní doba, odstupné

Všechny dotazy z rubriky: Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura