Muž OSVČ na rodičovské dovolené

Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)
Rodičovská dovolená

Otázka pro právní poradnu:

Za jakých podmínek, jaké výši a jak dlouho může druh čerpat rodičovskou dovolenou, pokud je OSVČ ?( je nějak specifikovaná předchozí účast na nemocenském či důchodovém pojištění u něj) Předpokládám, že já bych pobírala pouze mateřskou dovolenou po dobu 6ti týdnů po porodu, vrátila bych se do zaměstnání a dále by o dítě pečoval druh.

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Otci se rodičovská dovolená poskytuje nejdříve ode dne porodu dítěte. (Ale můžete to také udělat např. tak, jak píšete, že vy budete doma během šestinedělí na mateřské dovolené a následně muž nastoupí rodičovskou dovolenou) - viz § 196 ZP. Pro přiznání rodičovského příspěvku není rozhodující účast na nemocenském pojištění, protože např. i ženám, které pojištěny nebyly a nevzniká jim proto nárok na peněžitou podporu v mateřství, se rodičovský příspěvek poskytuje. Letos činí výši rodičovského příspěvku 7582 Kč. Od roku 2008 bude možné volit ze 3 variant (v závislosti na délce čerpání příspěvku - více na www.mpsv.cz).

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Muž OSVČ na rodičovské dovolené byl zveřejněn dne 2008-04-14 a počet zobrazení je: 8903



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)

Další články z právní kategorie

Mateřská dovolená a nevyčerpaná dovolená
Dobrovolné proplacení dovolené po ukončení mateřské dovolené
Zaplacená dovolená a změna zaměstnavatele
Dovolená po mateřské dovolené
Dovolená při zkráceném pracovním úvazku
Dvě nemocenské a mateřská dovolená
Hlavní pracovní poměr a rodičovský příspěvek
Jak pracovat pro současného zaměstavatele na matešké a rodičovské dovolené
Je nutné uvádět, že jsem na RD ve výběrovém řízení?
Konec mateřské, výpovědní doba, odstupné

Všechny dotazy z rubriky: Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura