Může OSVČ uzavřít pracovní poměr s rodinným příslušníkem

Jiné dotazy z oblasti pracově-právní legislativy
Další dotazy

Otázka pro právní poradnu:

Jsem na mateřské dovolené,matka podniká jako fyzická osoba vedoucí daňovou evidenci a má zájem mě zaměstnat v rozsahu 10 hodin týdně.Obě žijeme v jiném městě (Ostrava-Hodonín).Je možné uzavření takovéhoto pracovního poměru? A kdo je v tomto případě plátce zdravotního a sociálního pojištění? Musí matka předem nahlásit na Úřadu práce vznik nového pracovního místa? Nebylo by v tomto případě výhodnější uzavření dohody o provedení práce - DPP (pracovní náplň má být sledování daňových a účetních předpisů a překlady z/do angličtiny)? Počítá se takováto práce do praxe? V případě uzavření pracovního poměru,kde všude je nutné tuto skutečnost nahlásit?

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

To, že jste příbuzné a bydlíte každá v jiném městě neznemožňuje založení pracovněprávního vztahu (budete zřejmě pracovat jako domácký pracovník). Plátcem zdravotního a sociálního pojištění, jste vy i matka, vy jako zaměstnanec a ona jako zaměstnavatel (vy 13,5% - zaměstnavatel/matka 35%). Matka Vás musí přihlásit na zdravotní pojišťovnu a na sociální správu a odvádět z vaší mzdy pojistné a daně. Pokud se jedná o rozsah 10 hod./týden, nebude možné uzavření DPP, i když by bylo jistě výhodnější. DPP je omezena 100 hodinami ročně u jednoho zaměstnavatele a to vy nesplníte (resp. překročíte, pokud budete pracovat celý rok). Výhodná by asi z hlediska matky – zaměstnavatele byla DPČ, ze které nevzniká nárok na dovolenou. Vzhledem k tomu, že pravděpodobně uzavřete DPČ odpadá i povinnost (byť jí mnoho zaměstnavatelů opomíjí) k nahlášení pracovního místa na Úřad práce, protože DPČ není pracovní místo.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Může OSVČ uzavřít pracovní poměr s rodinným příslušníkem byl zveřejněn dne 2005-01-23 a počet zobrazení je: 10892



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativy

Další články z právní kategorie

Brigáda dohoda o provedení práce nebo pracovní činnosti ?
Docházková kniha falšování, práce přesčas, v sobotu a neděli
Doprava na nařízenou práci přesčas
Příplatek za práci v nebezpečném prostředí
Dovolená navíc pro studenta kombinovaného studia při HPP
Hlavní pracovní poměr a zároveň práce na živnosteský list
Hlavní pracovní poměr na dohodu o pracovní činnosti?
Informování o obsahu pracovního poměru podle §37
Krácení dovolené na zotavenou za nemoc
Těžká nemoc a chuť dále pracovat

Všechny dotazy z rubriky: Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativy



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura