Poloviční úvazek (50%) před důchodovým věkem

Jiné dotazy z oblasti pracově-právní legislativy
Další dotazy

Otázka pro právní poradnu:

Dne 19.11.2010 jsem obdržela od mého nadřízeného zkrácení pracovního úvazku na 50% od data 1.2.2010 ve školství.Jelikož jsem r.1953 mám do plného starobního důchodu necelé 3 roky, jsem tímto velmi finančně poškozena ve veškerých dávkách (nemoc,výpočet důchodu....atd). Celkovou odpracovanou dobu mám 39 let z toho ve školství 34 let.(podotýkám na nemocenské jsem nebyla snad 2O let). Důvod - stavy žáků (avšak k 1.9.2010, jsem stavy žáků měla, údajně novou dislokací stavy žáků neplním)U těchto oborů pracují však i mladší pracovnice, a p.nadřízená si vybrala mne??? Nevím proč, ale asi předpokládala, že půjdu předčasně o 3 roky do důchodu dříve. Sdělila mi, že i kdybych dodatek krácení úvazku nepodepsala, že mi ho předá před svědkem a založí do mého osobního spisu.S tímto problémem jsem se již samozřejmě obrátila na moravskoslezský krajský úřad- odbor školství,bylo mi sděleno,emailem, že mým problémem se budou zabývat.I přes veškerou snahu si hledám práci na zbytek úvazku,ale bezvýsledně. Na předčasný důchod se necítím a ani nemám o něho zájem.

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Pracovní úvazek (sjednanou délku týdenní pracovní doby) nemůže zaměstnavatel měnit bez vašeho souhlasu, protože patří mezi základní parametry pracovního poměru (tak jako třeba místo výkonu práce). Informace, že stačí dokument přede svědky předat a pak založit do osobního spisu je překroucením informace, že tímto způsobem se předávají zaměstnancům písemnosti, ovšem musí se jednat o písemnosti, které vyjadřují jednostranný právní úkon ze strany zaměstnavatel. Týdenní úvazek nemůže být bez vašeho souhlasu měněn. A pokud nesouhlasíte a zaměstnavatel pro vás práci do výše původního úvazku nemá, bude vám buď doplácet náhradu mzdy za překážku v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 Zákoníku práce nebo to použije jako výpovědní důvod pro nadbytečnost dle § 52,písm. c) zákoníku práce a vznikne vám nárok na odstupné dle § 67, odst. 1 zákoníku práce.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Poloviční úvazek (50%) před důchodovým věkem byl zveřejněn dne 2010-11-22 a počet zobrazení je: 7088



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativy

Další články z právní kategorie

Brigáda dohoda o provedení práce nebo pracovní činnosti ?
Docházková kniha falšování, práce přesčas, v sobotu a neděli
Doprava na nařízenou práci přesčas
Příplatek za práci v nebezpečném prostředí
Dovolená navíc pro studenta kombinovaného studia při HPP
Hlavní pracovní poměr a zároveň práce na živnosteský list
Hlavní pracovní poměr na dohodu o pracovní činnosti?
Informování o obsahu pracovního poměru podle §37
Krácení dovolené na zotavenou za nemoc
Těžká nemoc a chuť dále pracovat

Všechny dotazy z rubriky: Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativy



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura