Posudek (reference) a potrvzení o zaměstnání Česká republika a Švýcarsko

Jiné dotazy z oblasti pracově-právní legislativy
Další dotazy

Otázka pro právní poradnu:

Dobrý den, jsem ze Švýcarska. Můj známý hledá u nás práci. Je zvykem ve Švýcarsku, že každý zaměstnanec dostane po ukončeni pracovního poměru vysvědčení. Před rokem 1989 pracoval můj známý u 2 firem. U jedné byl archiv "zničen", takže dostal nyní potvrzení o vykonané práci. Jelikož je známý (50 let, autorizovaný stavební inženýr) nezaměstnaný, chci mu pomoci hledat ve Švýcarsku práci. Získat pracovní povoleni v této zemi je pro cizince z nových států EU velmi těžké. Můj dotaz: Je v současné době povinnost zaměstnavatele dát zaměstnanci v ČR pracovní vysvědčeni, nebo se dává jen pracovní potvrzeni? Kdo by mu pomohl napsat vysvědčení, když bývalá firma mu slíbila, ze mu to podepíše. Pracoval prý velmi dobře. S vystaveným pracovním potvrzením je ve Švýcarsku znevýhodněn.

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Asi narazíme na nesouladu ve výkladu pojmů v českém a švýcarském právu. České pracovní právo nařizuje zaměstnavatelům vydat zaměstnancům potvrzení o odpracované době. To čemu by – asi – mohl odpovídat švýcarský pojem „vysvědčení“ se v Čechách říká pracovní posudek, a také ten je zaměstnavatel (ovšem na vyžádání zaměstnance) povinen zaměstnanci vydat. Problém může být v tom, že zatímco data z potvrzení o zaměstnání (v ČR se také často používá hovorový výraz „zápočtový list“ a obsahuje většinou pouze data o tom, od kdy do kdy pracovní poměr trval a o případných závazcích vůči zaměstnavateli a o dobách pracovní neschopnosti) lze pokud už zaměstnavatel neexistuje (a není k dohledání jeho archiv) dohledat i jinde (např. ze správy sociálního zabezpečení), údaje o pracovní kázni a výsledcích (tedy pracovní posudek) zákonitě nemůže vydat nikdo jiný než původní zaměstnavatel. Vy ale píšete, že předchozí zaměstnavatel je ochoten potvrzení vystavit, pak ať Váš přítel zažádá o vystavení posudku. Zaměstnavatel je povinen jej vystavit do 15 dnů od obdržení žádosti.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Posudek (reference) a potrvzení o zaměstnání Česká republika a Švýcarsko byl zveřejněn dne 2005-05-08 a počet zobrazení je: 11663



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativy

Další články z právní kategorie

Brigáda dohoda o provedení práce nebo pracovní činnosti ?
Docházková kniha falšování, práce přesčas, v sobotu a neděli
Doprava na nařízenou práci přesčas
Příplatek za práci v nebezpečném prostředí
Dovolená navíc pro studenta kombinovaného studia při HPP
Hlavní pracovní poměr a zároveň práce na živnosteský list
Hlavní pracovní poměr na dohodu o pracovní činnosti?
Informování o obsahu pracovního poměru podle §37
Krácení dovolené na zotavenou za nemoc
Těžká nemoc a chuť dále pracovat

Všechny dotazy z rubriky: Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativy



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura