Pracovní úraz a čerpání a převod dovolené

Jiné dotazy z oblasti pracově-právní legislativy
Další dotazy

Otázka pro právní poradnu:

Zaměstnanec naší firmy měl pracovní úraz v červenci 2009 a ještě stále je v pracovní neschopnosti, která bude ukončena 3.1.2011. Tento zaměstnanec si v roce 2009 nevyčerpal dovolenou - z roku 2009 mu zůstal nárok 13 dní a za rok 2010 celých 20 dní. Prosím o radu, jestli se z důvodu pracovního úrazu dovolená krátí a jestli mu můžeme dovolenou 13 dní za rok 2009 - zaplatit, nebo si ji může vyčerpat, anebo na tuto dovolenou ztratil nárok. A totéž se týká i dovolené za rok 2010 - jestli ji můžeme zaplatit, nebo si ji má vyčerpat když nastoupí po nemoci a jestli se mu krátí jakoby byl nemocen, anebo nekrátí z důvodu pracovního úrazu.

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Pro pracovní úraz a nemoc z povolání se dovolená nekrátí - viz § 216, odst. 3 Zákoníku práce. Mimo to mi ve vašem dotazu chybí informace, kolik je u vás ročně týdnů dovolené. Předpokládejme, že je to základní výměra, tedy 4 týdny dovolené. Potom zbývající část dovolené z roku 2009 automaticky propadla na konci roku 2010, a to bez ohledu na důvod zameškaných směn. Dovolená z roku 2010 se převádí do roku 2011, proplatit ji nesmíte (to se děje výhradně při ukončení pracovního poměru - viz § 222, odst. 2 zákoníku práce) a zaměstnanec ji vyčerpá až v roce 2011, poté co se uzdraví. A kdyby ji zase nevyčerpal do 31.12.2011, tak zase propadne. Ale z toho už byste mohli mít vážný problém, protože dovolenou nařizuje zaměstnavatel, takže by vám případná kontrola z inspekce mohla udělit sankci, za to že nenařizujete zaměstnancům dovolené. Pokud máte více týdnů dovolené než stanovuje zákon (předpokládejme 5 týdnů), pak pátý týden dovolené z roku 2009 lze proplatit nebo po dohodě se zaměstnancem převést ještě do roku 2011 (ostatní týdny ze základní výměry pořád propadají) - viz § 222, odst. 2 a § 218, odst. 5 Zákoníku práce.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Pracovní úraz a čerpání a převod dovolené byl zveřejněn dne 2010-10-04 a počet zobrazení je: 7412



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativy

Další články z právní kategorie

Brigáda dohoda o provedení práce nebo pracovní činnosti ?
Docházková kniha falšování, práce přesčas, v sobotu a neděli
Doprava na nařízenou práci přesčas
Příplatek za práci v nebezpečném prostředí
Dovolená navíc pro studenta kombinovaného studia při HPP
Hlavní pracovní poměr a zároveň práce na živnosteský list
Hlavní pracovní poměr na dohodu o pracovní činnosti?
Informování o obsahu pracovního poměru podle §37
Krácení dovolené na zotavenou za nemoc
Těžká nemoc a chuť dále pracovat

Všechny dotazy z rubriky: Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativy



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura