Urážlivé chování zaměstnance vůči vedoucímu pracovníkovi

Jiné dotazy z oblasti pracově-právní legislativy
Další dotazy

Otázka pro právní poradnu:

Chci se zeptat.Pro peníze si přišla naše zaměstnankyně,která je v PN,měla vycházky,spolu se svou matkou napadly slovně a bezdůvodně vedoucí pracovnici,která jí peníze vydávala.Udajně mohly být peníze vydány jejímu druhovi,který jezdí kolem do práce.Jde to?Lze něčí peníze např.výplatu předat někomu jinému a na základě čeho?Též mne zajímá zda má právo matka této zaměstnankyně ji doprovázet do firemních prostor a urážet nadřízené své plnoleté dcery a vůbec plést se do toho?Co může v tomto případě vedoucí pracovník dělat?A dále se chci zeptat,zda musí zaměstnavatel vyplnit doklady zaměstnanci,který žádá např.o přídavky na děti či jiné příplatky?Je to povinnost či ne?Děkuji.

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Začneme odzadu: Ano, zaměstnavatel je povinen vyplňovat zaměstnancům jak žádosti o různé sociální dávky, např. přídavky na děti, příspěvek na bydlení apod. a také žádosti o případné půjčky. Za tyto služby (bohužel) nesmí zaměstnavatel požadovat žádnou úhradu, ačkoliv jsou zaměstnanci, co třeba marně žádají o půjčku a tak nosí potvrzení každý měsíc. Dále je na zaměstnavateli, aby rozhodl koho do svého objektu vpustí, takže poučení je: nevpouštět do firmy cizí osoby, byť se jedná o rodinné příslušníky, kteří ale nejsou vybaveni plnou mocí k zastupování vašeho zaměstnance. Povinen by byl vpustit pouze státní orgány jako jsou policie nebo inspekce práce. A nakonec zaměstnavatel se zachoval správně, když nevydal druhovi zaměstnankyně její mzdu. Mzdu je možné vydat pouze osobě, která se prokáže plnou mocí (viz § 142, odst. 5 zákoníku práce), což platí i pro manžele či manželky zaměstnanců. Pokud zaměstnankyně slovně napadla vedoucího zaměstnance, na vašem místě bych zvážila možnost písemného napomenutí pro porušení pracovní kázně s upozorněním na možnost výpovědi a pokud byl slovní výpad obzvláště hrubý, pak i možnost výpovědi. Tu však zaměstnankyni můžete podat až se uzdraví, pokud mezi tím neuběhne doba 2 měsíců od jejího provinění (slovního útoku). Jednalo by se pak o výpověď podle § 52,písm. g) Zákoníku práce pro závažné poroušení pracovní kázně a pracovní poměr by skončil uplynutím výpovědní doby.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Urážlivé chování zaměstnance vůči vedoucímu pracovníkovi byl zveřejněn dne 2010-10-23 a počet zobrazení je: 7451



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativy

Další články z právní kategorie

Brigáda dohoda o provedení práce nebo pracovní činnosti ?
Docházková kniha falšování, práce přesčas, v sobotu a neděli
Doprava na nařízenou práci přesčas
Příplatek za práci v nebezpečném prostředí
Dovolená navíc pro studenta kombinovaného studia při HPP
Hlavní pracovní poměr a zároveň práce na živnosteský list
Hlavní pracovní poměr na dohodu o pracovní činnosti?
Informování o obsahu pracovního poměru podle §37
Krácení dovolené na zotavenou za nemoc
Těžká nemoc a chuť dále pracovat

Všechny dotazy z rubriky: Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativy



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura