Vyčerpání dovolené před nebo po nástupu na mateřskou dovolenou?

Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)
Rodičovská dovolená

Otázka pro právní poradnu:

Chtěla bych poprosit o upřesnění, jakým způsobem a kdy je nejvýhodnější v mém případě čerpat řádnou dovolenou. V loňském roce jsem pracovala normálně, ale letos pouze do 17. února 2008 a od 18. února jsem musela z důvodu rizikového těhotenství odejít na neschopenku, kde jsem doposud. Předtím jsem si stihla vyčerpat asi 5 dnů dovolené.
Termín porodu mám 16. - 20. července 2008, takže na mateřskou půjdu někdy začátkem června. Slyšela jsem, že když jsem na nemocenské, tak mohu jít jen 6 týdnů před porodem, nikoli až 8, je to pravda?
Původně jsem se domnívala, že bych si zbytek dovolené (15 dnů, když jsem 5 již vyčerpala v únoru) vybrala ještě před odchodem na mateřskou - tedy nechala se uschopnit, nastoupila dovolenou a pak šla rovnou v červnu na mateřskou a následně na rodičovskou dovolenou, ale bylo mi řečeno, že nemám nárok na celou dovolenou a že se to takhle čerpat nesmí. Je pravda, že mohu čerpat dovolenou až mezi mateřskou a rodičákem a ještě k tomu nemám nárok na plných 20 dnů? Na kolik dnů mám tedy prosím nárok a jaký je správný postup?
Vzhledem k tomu, že nárok na mateřskou je DO věku 3 let dítěte (při prostřední variantě čerpání), tak mi přijde, že čerpáním řádné dovolené mezi mateřskou a rodičákem žena zbytečně přichází o část rodičovského příspěku, který by jí náležel, kdyby si dovolenou vyčerpala předem a ne až po mateřské...

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Začnu odzadu: rodičovský příspěvek vám náleží od ukončení mateřské dovolené a i když návazně na mateřskou dovolenou čerpáte dovolenou na zotavenou (takže máte po jistou dobu souběh rodičovského příspěvku i dovolené na zotavenou). Pokud jste na rizikovém těhotenství, tak si nemůžete sama zvolit nástup na mateřskou 6 - 8 týdnů předeme, ale 8 týdnů předem Vám lékař ukončí nemocenskou a vystaví poukaz na peněžitou podporu v mateřství. Pokud jste nemocná od 17. 2., pak skutečně zatím nemáte nárok na celou letošní dovolenou, protože jste letos ještě neodpracovala 60 dní v roce (viz § 212, odst. 1), aby Vám nárok vznikl (nemoc se nepovažuje za odpracovanou dobu). Ovšem mateřská dovolená se za odpracovanou dobu považuje (viz § 216, odst. 3) ZP), takže od června do prosince 60 dnů odpracujete a budete mít nárok na dovolenou za celý kalendářní rok!!! Až ukončíte mateřskou dovolenou (odhaduji to na konec roku), pak můžete návazně vyčerpat jak nevyčerpanou dovolenou a současně pobírat rodičovský příspěvek.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Vyčerpání dovolené před nebo po nástupu na mateřskou dovolenou? byl zveřejněn dne 2009-09-22 a počet zobrazení je: 27918



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)

Další články z právní kategorie

Mateřská dovolená a nevyčerpaná dovolená
Dobrovolné proplacení dovolené po ukončení mateřské dovolené
Zaplacená dovolená a změna zaměstnavatele
Dovolená po mateřské dovolené
Dovolená při zkráceném pracovním úvazku
Dvě nemocenské a mateřská dovolená
Hlavní pracovní poměr a rodičovský příspěvek
Jak pracovat pro současného zaměstavatele na matešké a rodičovské dovolené
Je nutné uvádět, že jsem na RD ve výběrovém řízení?
Konec mateřské, výpovědní doba, odstupné

Všechny dotazy z rubriky: Rodičovská dovolená a odchod na MD, návrat z mateřské dovolené (rodičovské dovolené)



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura