Výběr povolání|Životopis|Průvodní dopis|Pohovor|Nástup do práce|Kariéra


Assessment centrum

Assessment centra jako nástroj výběru zaměstnanců

Assessment centrum (někdy se používá zkratka AC nebo podle anglického jazyka chybné Assesment centrum) je v dnešní době standardním nástrojem používaným při výběrovém řízení.

Co je obsahem Assesment centra

Assessment centrum je v překladu z angličtiny hodnotící centrum. Uvedený výraz Vám asi moc nepomůže a z tohoto důvodu bude lepší popsat obvyklou náplň a formu assessment center. Obsahem assessment centra bývá plnění úkolů a případových studií a to jednotlivě i ve skupině. Formou úkolů a úloh se simulují podmínky, které nastávají nebo mohou nastat při výkonu práce na konkrétním pracovním místě.

Součástí assessment center bývá také psychologické testování a psychodiagnostika kandidátů.

Jak velká je skupina kandidátů v assessment centru

Počet kandidátů v hodnotících centrech není standardizován. Obvykle se počet uchazečů ve skupině pohybuje od tří do deseti.

Jak dlouho trvá assessment centrum

Doba trvání assessment center je různá od dvou až tří hodin po 2 někdy až 3 dny. V extrémních případech trvá assessment centrum týden, ale to jde většinou o velmi specializovaný výběr na expertní pozice nebo topmanagerské pozice.

Kdo hodnotí assessment centrum

Assessment centrum většinou probíhá před komisí složené z personalisty, potenciálního vedoucí pracovníka a dalších pracovníků zaměstnavatele. Assessment center se poměrně často zúčastňuje také psycholog.

Je potřeba zmínit, že hodnotitelé kandidátů nemusí být pouze v hodnotící komisi, ale hodnotitel nebo dokonce hodnotitelé mohou být i falešnými kandidáty v rámci hodnocené skupiny.

Jak se na assessment centrum připravit

Příprava na assessment centrum je velmi obtížná, protože úkoly a případové studie jsou pro různé a u většiny zaměstnavatelů individuální. Zájmem zaměstnavatele je poznat kandidáta v situacích simulující podmínky v zaměstnání a cílem assessment centra je ukázat chování kandidáta v situacích, na které kandidát není přímo připraven.


Interview, výběrový pohovor anglicky: Job Interview Structure and Tips
Otázky a odpovědi na téma: Výběrový pohovor, Job Interview


Počet zobrazení článku Assessment centrum: 26339


Bookmark and Share

Assessment centrum - Komentáře čtenářů      Přidat vlastní komentář


Výběrový pohovor - interview uchazeče o práci

Další články z kategorie

Všechny dotazy z rubriky: Výběrový pohovor - interview uchazeče o práci

Poradna životopis, průvodní dopis, pohovor

Hledám práci.cz|poradna zaměstnání|životopis vzor|průvodní dopis vzor

© HledámPráci.cz
personální server
všechna práva vyhrazena