Neproplácené přesčasy

Pracovní podmínky, školení a rozvoj zaměstnanců, BZOP, pracovní neschopnost
Pracovní podmínky

Otázka pro právní poradnu:

Pracuji jako obchodní zástupce a každý týden vždy 3 dny jsem na služební cestě a dva dny na firmě. Na služební cestu vyjíždím služebním autem první den v 5:00 hod a vracím se domů třetí den cca v 21:00 hod. Jak mám počítat skutečnou pracovní dobu? Je to 19 + 24 + 21=64 hodin? Nebo se počítá pouze čas strávený prací? První a druhý den přespávám na hotelích. Pokud k výše uvedenému výpočtu přidám dobu strávenou v práci zbylé dva dny (2 x 8 hod), dojdu k výsledku 80 hodin týdně. V pracovní smlouvě však mám 40 hodin týdně, tudíž odpracované hodiny nad tuto hodnotu jsou přesčasem.(?) Tato situace trvá od začátku mého pracovního vztahu, což je od 9/2004. Mohu nárokovat proplacení přesčasů od začátku pracovního poměru?

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Bohužel jste v dotaze nenapsal, jaká je vaše běžná pracovní doba (zřejmě bychom vycházeli z vaší pracovní doby ve dny, kdy jste v kanceláři), proto použiju příklad, kdy je běžná pracovní doba 8:00 - 16:30 hod. Vyjedete na pracovní cestu v 5:00 h. (jak píšete), k zákazníkovi přijedete např. v 8:00 hod. a dejme tomu, že každý den budete pracovat cca do 17:00 hod., potom půjdete na hotel a třetí den se vrátíte ve 21:00 hod. domů. Cestovní náhrady (diety) se budou počítat za celou dobu trvání pracovní cesty, tedy od 5:00 hod. první den až po 21:00 hod. třetí den. S pracovní dobou to bude následovně: První den jste sice vyjel na cestu v 5:00 hod, ale vaše běžná pracovní doba začala plynout v 8:00 hod., od té doby se počítá pracovní doba, dejme tomu do 17:00 hod. Tento den budete mít 30 minut práce přesčas (doba mezi 16:30, kdy končí vaše běžná směna a mezi 17:00 hod., kdy jste reálně skončil práci), doba strávená na hotelu odpočinkem už se do pracovní doby nepočítá. Podobně to podle tohoto příkladu bude i další dny. Třetí den začnete pracovat v 8:00 hod., práci skončíte v 17:00 hod., ale domů přijedete až ve 21:00 hod. Co se týče pracovní doby, opět se započte pouze doba strávená prací mezi osmou a sedmnáctou. Doba strávená na cestě jinak než prací, která nespadá do vaší obvyklé pracovní doby, není překážkou v práci, nepočítá se proto do pracovní doby a nenáleží za ni mzda, ani náhradní volno - viz § 210 zákoníku práce. Na druhou stranu je otázka, zda není v rozporu s dobrými mravy, aby vás zaměstnavatel nutil pravidelně konat pracovní cesty tak, aby jejich začátek (5:00 h.) a konec (21:00 hod.) spadal mimo vašiobvyklou pracovní dobu.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Neproplácené přesčasy byl zveřejněn dne 2010-05-28 a počet zobrazení je: 12080



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Pracovní podmínky, školení a rozvoj zaměstnanců, BZOP, pracovní neschopnost

Další články z právní kategorie

Důvod pracovní neschopnosti - má zaměstnavatel právo zjištovat?
Placení za školení při výpovědi ve zkušební době?
Nedodržování léčebného režimu v době pracovní neschopnosti
Nemoc, zaměstnavatel nutí do práce
Nemoc - zaměstnavatel nutí jít do zaměstnání
Nemoc více než 100 dní
Dlouhodobá pracovní neschopnost a výplata nemocenské
Dohoda o zvýšení kvalifikace, výpověd vrácena zpět.
Neproplácené přesčasy
Nemoc v dobe vypovedni lhuty

Všechny dotazy z rubriky: Pracovní podmínky, školení a rozvoj zaměstnanců, BZOP, pracovní neschopnost



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura