Příplatek ke mzdě paušální částka

Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru
Pracovní poměr

Otázka pro právní poradnu:

Po té, co vešel v platnost nový zákoník práce jsem obdržela od zaměstnavatele dodatek k pracovní smlouvě, kde je uvedeno : K měsíční mzdě je sjednána paušální částka ve výši platného mzdového výměru, která zaměstnanci náleží po dobu platnosti tohoto dodatku prac. smlouvy. Tato paušální částka zaměstnanci v plném rozsahu a v plné potenciální možné míře, v souladu s obsahem této smlouvy a v souladu s platnými právními předpisy uhrazuje mzdu za práci přesčas, včetně příplatků za dobu práce přesčas. Na tuto paušální částku v její plné výši vzniká zaměstnanci právo každý měsíc, i kdyby neopracoval přecčas. hodiny v souladu s článkem III. této smlouvy v jejich maximální výši, nebude-li za práci přesčas čerpat NV.

Článek III. : základ. týden.prac. doba činí 37,5 hod., přičemž zaměstnanec se zavazuje z vážných důvodů odpracovat dle potřeby zaměstnavatele vždy takový fond prac. doby, který je nutný k úspěšnému zajištění jeho prac. povinností.

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Zákoník práce umožňuje stanovovat příplatky paušální částkou, ale zaměstnavatel je potom sledovat a případné kontrole prokázat, jak k paušální částce došel. Např. budeme předpokládat, že průměrně odpracujete 10 hodin měsíčně přesčas a ty vám zaměstnavatel nahradí částkou vycházející z vaší průměrné mzdy a za 10ti hodin. Některý měsíc neodpracujete nic navíc a jindy zase více. Ale v průměru to musí "sedět". Paušální příplatky jsou potom běžně předmětem kontrol, a to nejen u Úřadu práce, ale třeba i správy sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel nemůže stanovit obecnou formulí, že odpracujete tolik kolik je potřeba, abyste stihla svou práci, i když by to od něj bylo pěkně fikané. :-) V nařizování práce přesčas se často s tichým souhlasem zaměstnanců nařizuje více než umožňuje zákon, ale jinak se na všechny firmy i funkce v republice vztahují stejná pravidla - viz § 93 ZP. V tomto paragrafu se např. praví, že práce přesčas se koná výjimečně, a že lze nařídit max. 150 hod./rok a současně max. 8 hodin v jednotlivých týdnech. Pro zajímavost na těchto pravidlech se nic nezměnilo ani po novém ZP platném od 1.1.2007.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Příplatek ke mzdě paušální částka byl zveřejněn dne 2007-09-28 a počet zobrazení je: 9240



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru

Další články z právní kategorie

Konkurenční doložka a brigáda ?
Čerpání dovolené ve výpovědi
Doba určitá vymezení
Doba určitá a přechod na dobu neurčitou
Příplatek ke mzdě paušální částka
Dohoda o zvýšení kvalifikace
Dopad násilného odchodu ze zamestnani
Dovolená ve zkušební době
Dva pracovní poměry - dovolená a nový zaměstnavatel
Odchod ze zaměstnání po dvou dnech

Všechny dotazy z rubriky: Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura