Výpověď z pracovního poměru z organizačních důvodů

Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru
Pracovní poměr

Otázka pro právní poradnu:

Zaměstnavatel mé přítelkyně přijal cca před měsícem novou pracovnici do své firmy na tutéž funkci. Dnes přítelkyni dal výpověď z důvodu omezení obchodní činnosti dle $52c ZP. Od 1.1. také mění právní formu své firmy z fyzické os. na s.r.o. Přítelkyně je v ranném stádiu těhotenství, což ještě zaměstnavatel neví, nicméně u lékaře již byla. Lze se nějakým způsobem bránit či prokázat, že zaměstnavatel neomezil svou činnost, ale chtěl se prostě zaměstnance zbavit? Přítelkyně je rozvedená, žije se mnou v domácnosti, ale v podstatě je z hlediska práva samoživitelka, která má v péči 6ti leté dítě. Jak se nejlépe zachovat a k celé věci se postavit? Jeho jednání považuji za bezcharakterní a obecně mi nepřijde v souladu s dobrými mravy a rád bych věděl, zda naleznu oporu v zákonech.

Pracovní právo poradna  Je Váš pracovně právní problém akutní?  
klikněte zde  

Odpověď právní poradny:

Je-li vaše přítelkyně těhotná, je chráněna před výpovědí zaměstnavatele pro nadbytečnost podle § 52, písm. c) zákoníku práce. Pokud však - jak píšete - zaměstnavatel současně mění právní formu, zřejmě to provede tak, že ohlásí zaměstnancům zánik zaměstnavatele - fyzické osoby a těm nepohodlným podá výpovědi dle § 52, písm. a) zákoníku práce (pro rušení zaměstnavatele nebo jeho části) a ponechá si zaměstnance, o které zájem má. V takovém případě ani těhotenství nepomůže a výpověď bude platná, přestože zaměstnancům, o které má zájem, nabídne práci "v nové firmě" s. r. o. Jedině soudní cestou by bylo možno pokusit se prokázat, že se jednalo o zastřený právní úkon a reálně, že u všech ostatních zaměstnanců došlo k přechodu práv a povinností na nového zaměstnavatele a tudíž, že výpověď byla neplatná. Pokud však zaměstnavatel opravdu ukončí původní pracovní poměry všech zaměstnanců, vydá zápočtové listy, ukončí evidenční listy důchodového pojištění, odhlásí je z pojišťoven atd. a následně s nimi založí nové pracovní poměry ve společnosti s. r. o., bylo by takové prokazování u soudu velmi obtížné, ne li nemožné.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková

Bookmark and Share

Dotaz Výpověď z pracovního poměru z organizačních důvodů byl zveřejněn dne 2010-01-20 a počet zobrazení je: 6411



Odkazy na další pracovně právní dotazy a odpovědi z této rubriky naleznete níže na této straně.


Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru

Další články z právní kategorie

Konkurenční doložka a brigáda ?
Čerpání dovolené ve výpovědi
Doba určitá vymezení
Doba určitá a přechod na dobu neurčitou
Příplatek ke mzdě paušální částka
Dohoda o zvýšení kvalifikace
Dopad násilného odchodu ze zamestnani
Dovolená ve zkušební době
Dva pracovní poměry - dovolená a nový zaměstnavatel
Odchod ze zaměstnání po dvou dnech

Všechny dotazy z rubriky: Pracovní poměr - vznik, změna a skončení pracovního poměru



Právní poradna zařazena Národní knihovnou ČR mezi kvalitní elektronické zdroje
Pronajmi personalistu
Taky děláte pracovní právo sami na koleni?
Už nemusíte!

Pronajměte si svého personalistu !
Více informací zde  
(c)Hledám Práci.cz
(c)Aditus - personální agentura